2019 Junior Residents

Categorical Track

Mohsin Ali, MD, MPhil

Patrick Asselin, MD
(Child Neurology)

Anna Bakas, MD

Meera Basu, MD
(Child Neurology)

Shannon Byler, MD

Wynne Callon, MD

Longyue (Lily) Cao, MD, PhD
(Integrated Research Pathway)

Walter Chen, MD, PhD
(Integrated Research Pathway)

Stephen, Chrzanowski, MD, PhD
(Child Neurology)

Lauren (Sheidler) Crafts, MD

Bonnie (McKee) Crume, MD

Alissa D’Gama, MD, PhD
(Accelerated Research Pathway)

Michael Duyzend, MD, MPhil
(Pediatrics-Medical Genetics)

Elizabeth (Lizzie) Ernstberger, MD

Alexandra (Ally) Geanacopoulos, MD

Katia Genadry, MD

Frank Gonzalez, MD

H. Rhodes Hambrick, MD

Julia Hickey, MD
(Pediatric Anesthesia)

David Hoytema van Konijnenburg, MD, PhD
(Integrated Research Pathway)

Megan (Mohnen) Jablonski, MD
(Pediatric Anesthesia)

Rebecca (Becca) MacRae, MD
(Child Neurology)

Katherine (Katie) Marcus, MD

Gareth Marshall, MD

Kelly McCullagh, MD

James Morrow, MD, PhD
(Integrated Research Pathway)

Silvia Nastasio, MD

Maria Niccum, MD. MSc

Amy O’Brien, MD
(Pediatric Anesthesia)

Netanya (Tani) Pollock, MD

Alireza (Ali) Raissadati, MD, PhD
(Accelerated Research Pathway)

Victoria Robson, MD

Kelly Roelf, MD

Robert (Bobby) Rosen, MD

Jessica Ruiz, MD

Aaida Samad, MD

Margaret (Maggie) Savage, MD
(Child Neurology)

Sarah Schlegel, MD

Anna Sheridan, MD
(Pediatric Anesthesia)

Rachel Stadelmaier, MD

Christina Williams, MD (Pediatric-Anesthesia)

Zachary (Zach) Winthrop, MD

Benjamin (Ben) Zielonka, MD

 

Urban Health Advocacy Track

Beverly Aiyanyor, MD

Katelin Blackburn, MD

Lawrence Chang, MD

Erin Elbel, MD

Rohini Jain, MD

Nikita (Saxena) Kalluri, MD

Colleen Kelly, MD

Sagar Mehta, MD

Kristan Scott, MD

Nitin Shrivastava, MD, MPH

Eliza Szuch, MD
(Child Neurology)

 

Medicine-Pediatrics Track Year 2

Lao-Tzu (Lao) Allan-Blitz, MD

Colin Martz, MD

Ronnye Rutledge, MD, MHS

Yannis Valtis, MD

 

Medicine-Pediatrics Track Year 3

Mariel Bailey, MD, MEd

Neha Limaye, MD

Ian McConnell, MD

Emily Murphy, MD